SPOR HİZMETLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


1.GENEL BİLGİLER


Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğü,  2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun 46. ve 47. maddeleri, 124 sayılı Yükseköğretim Üst Kuruluşları ile Yükseköğretim Kurumlarının İdari Teşkilatı hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 32. maddesi kapsamında, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın kontrol ve koordinesinde, öğrencilerimizin beden ve ruh sağlıklarını korumak ve topluma yararlı bireyler haline getirmek amacıyla spor alanlarında başarılı olmaları için gerekli alt yapıyı hazırlamak, sunulan hizmetlerle öğrencilerimizin, personelimizin ve hizmet alanlarımızın memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak, hizmet alanları açısından öğrenci/personel odaklı olmak, hizmetleri üstün fiziki ortam ve teknolojik donanımlarla sunmaktır.

2.GÖREV VE SORUMLULUKLAR

2.1. Yönetim fonksiyonlarını kullanarak şubenin etkin ve uyumlu bir biçimde çalışmasını sağlamak.

2.2 Üniversitelerarası spor müsabakalarına katılımı sağlamak

2.2.1 Eğitim Öğretim yılı başında Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanlığı ile Namık Kemal Üniversitesi olarak katılacağımız ve düzenleyeceğimiz branşlarla ilgili olarak gerekli yazışmaları yapmak.

2.2.2 Üniversite takımlarımızı çalıştırmak üzere Fakülte/Yüksekokullarımızda görev yapan öğretim elemanlarımızdan branşları uygun olanları Rektörlük onayı ile görevlendirmek ve ilgili kişilere bildirmek.

2.2.3 Katılacak takımlarımızın oluşturulması için gerekli duyuruları yapmak.

2.2.4 Üniversite takımları çalışmaları için gerekli malzeme ve saha desteğini vermek.

2.2.5 Üniversite Sporları Federasyonunun belirlediği yarışma takvimine göre müsabakalara katılım için gerekli olan malzemeleri temin etmek.

2.2.6 Rektörlük onayı, araç tahsisi ve izin yazılarını yazmak, konaklamaları için otel rezervasyonları yapmak.

2.2.7 Müsabaka sonrası antrenörden sonuç raporunu almak.

2.3 Üniversite sporları Federasyonunun düzenlediği spor müsabakalarından Üniversitemizin bulunduğu ile uygun, Federasyonun uygun gördüğü branşlarda müsabaka düzenlemek.

2.3.1 Üniversite Sporları Federasyon Başkanlığı ile gerekli yazışmaları yapmak.

2.3.2 Üniversitelere düzenleyeceğimiz müsabaka için davet yazısı yazmak, katılacak üniversitelere, beslenme ve konaklamalarına yardımcı olmak amacı ile otel, restoran isimlerini ve iletişim adreslerini önceden bildirmek.

2.3.3 Teknik toplantı için fiziki mekan ve ikram için hazırlık yapmak

2.3.4 Üniversite Sporları Federasyon Başkanlığından gelecek olan temsilciye fikstür hazırlığı ve diğer ihtiyacı olan konularda yardımcı olmak.

2.3.5 Düzenlenecek turnuva için afiş, broşür ve davetiyelerin hazırlanarak ilgili yerlere asmak, duyurusunu yapmak.

2.3.6 Güvenlik, sağlık ekibi ve bilgilendirme amacı ile Valilik, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü ile gerekli yazışmaları yapmak.

2.3.7 Turnuva sonunda gelen Federasyon Başkanlığına ve katılan Üniversitelere sonuçları bildirmek.

2.4 Üniversitemiz Kültür-Sanat ve Spor Şenliklerinde gerçekleştirilen Sportif faaliyetleri organize etmek.

2.4.1 Spor Şenlikleri süresince Rektörlük onayı ile bir öğretim elemanını Spor Koordinatörü olarak görevlendirmek.

2.4.2 Fakülte ve Yüksekokullar ile katılacakları spor branşlarını ve spor birim temsilcilerini bildirilmesi ile ilgili yazışmalar yapmak.

2.4.3 Daire Başkanı, Spor Hizmetleri Şube Sorumlusu, Spor Koordinatörü ve Birim Temsilcileri ile spor şenliklerinde düzenlenecek müsabakalarla ilgili toplantı yapmak.

2.4.4 Spor Şenlikleri Fikstürünü ve afişlerini hazırlamak, basın aracılığı ve web sayfasında gerekli duyuruları yapmak.

 

2.4.5 Müsabakalar için Hakem görevlendirilmesi, güvenlik, sağlık ekibi, araç tahsisi ve bilgilendirme amacı ile ilgili kurumlar ve birimlerimiz ile gerekli yazışmaları yapmak.


2.4.6 Müsabakaların belirlenen tarihlerde yapılmasını sağlamak ve takip etmek.

2.4.7 Spor Şenlikleri sonunda dereceye giren takımlara ödüllerini vermek ve kupa töreni  hazırlamak.

2.4.8 Spor şenliklerinde tüm Fakülte ve Yüksekokul takımları için forma, top, dizlik gibi malzeme tedariği yapmak

2.5 Üniversitemiz öğrencilerinin sportif faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için mekanlar oluşturmak, spor salonunun hazırlanması, ilgili branşlarda saha-salonların organizasyonunu yapımak.

2.6 Öğrencilerimizin sportif faaliyetler esnasında kullanacakları malzemeleri ( eşofman, forma, top, sağlık çantası vb. )  sağlanmak.

2.7 Gençlik ve Spor İl Başkanlığı,  Spor Klüp ve Kuruluşları ile işbirliği yapmak, saha organizasyonu, antreman maçları yapmak.

2.8 Üniversitenin mevcut spor tesislerinin bakımını yapmak, bu tesislerden geniş bir kesimin yararlanması sağlamak amacıyla gerekli önlemler almak.

2.9 Üniversitenin tüm spor, tesis ve malzemelerinin tek elden kullanılmasını, elemanların planlı bir şekilde çalışmalarını ve bir merkezden yönetilmelerini sağlamak, spor salonunun Üniversite takımlarına ve birimlerden gelen çalışma taleplerinin organizasyonunu sağlamak.

2.10 Üniversitemiz Öğrenci Topluluklarının etkinliklere hazırlanmalarında spor salonu içinde yer alan sahne ve kurs salonundan faydalanmalarını sağlamak.

2.11 Beden Eğitimi ve Spor Dersleri için salon tahsisi yapmak.

2.12 Spor Salonunda bulunan mevcut seyyar ses düzeninin ihtiyaç duyulan yer ve mekanlara götürülerek etkinliğin sağlanmasına katkıda bulunmak.

2.13 Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğündeki dosyalama ve arşivleme işlerini yapmak.

2.14 Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı web sayfasında yapılan her etkinliğin yer almasını sağlamak ve web sayfası güncellemesini düzenlemek,

2.15 Görev alanına giren konularda gerektiğinde karar –destek unsuru olarak üst yönetime bilgilendirme, görüş ve önerilerde bulunmak.

3.HASSAS GÖREVLER VE GÖREVLİ PERSONEL

Üniversitemiz eğitim ve öğretim yılı içerisinde düzenlenen Üniversite içi spor şenlikleri - Üniversitelerarası spor müsabakaları, salon – saha malzeme desteği hizmetleri birimimizin hassas görevleri kapsamındadır. Bütün bu görevler en ince ayrıntısına kadar her yıl düzenli olarak spor hizmetleri şubesinde görevli kişilerce gerçekleştirilmektedir. Bu amaçlarla 1 Şube Müdürü ve 4 işçi personel den oluşan 5 personel görev yapmaktadır.

4.SPOR TESİSLERİ

 

Sayısı

(Adet)

Alanı

(m2)

AÇIKLAMALAR

Kapalı Spor Salonu

1

600

650 kişi kapasiteli

Fitness Merkezi

1

200

300 kişi kapasiteli

Yüzme Havuzu

1

500

yarı olimpik standartlarda

Hamam-Sauna

1

30

hijyenik koşullara uygun

Basketbol, Voleybol sahaları

1

600

Federasyon standartlarına uygun

Pilates ve Squash stüdyoları 1  

standartlara uygun

Atletizm pisti ve futbol sahası 1  

yapımı devam ediyor